Aktualności

lupa

Parafrazując tytuł znanej książki można powiedzieć „w okularach bez zmian” – niestety. Po raz kolejny potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 marca 2025 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.8.2025.1.IM. Tym razem wniosek dotyczył wykorzystywania specjalistycznych okularów korekcyjnych w działalności gospodarczej, której przedmiotem projektowanie. Prowadzący działalność przedsiębiorca wyjaśnił, iż do pracy wykorzystuje szerokokątny monitor o przekątnej 48 cali, który umożliwia wyświetlanie dużej ilości szczegółowych danych jednocześnie. W związku z charakterem pracy, otrzymał od lekarza zalecenie stosowania specjalistycznych okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze. Podatnik wyjaśnił, iż zakupione okulary, bez których praca przy komputerze wiąże się z ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych, miały być wykorzystywane wyłącznie do celów zawodowych. Niestosowanie okularów poza konsekwencjami zdrowotnymi może powodować konsekwencje w postaci nieprecyzyjnego odczytywanie szczegółów w projektach czy trudności w analizie modeli 3D, co może prowadzić do błędów projektowych i obniżenia jakości pracy. Planowany zakup okularów korekcyjnych miał być niezbędny do zapewnienia jakości wykonywanej…

Read more

młotek

Sąd Okręgowy w  Częstochowie wyrokiem z dnia 22 października 2024 roku utrzymał zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego, który umorzył postępowanie w sprawie Klienta Kancelarii oskarżonego o popełnienie przestępstw z art. 56 § 1 i in. k.k.s. Podstawą umorzenia postępowania było przedawnienie karalności czynów zarzucanych podejrzanemu, co podnosił obrońca w odpowiedzi na akt oskarżenia. Prokurator stał na stanowisku, iż do przedawnienia nie doszło ponieważ podstawowy okres przedawnienia uległ przedłużeniu z uwagi na to, że podejrzany się ukrywał, wobec czego wcześniejsze przedstawienie zarzutu nie było możliwe. Obrońca, m.in. poprzez powołanie się na przebieg innych prowadzonych równolegle postępowań, których akta zostały załączone do sprawy, zdołał wykazać, iż podejrzany się nie ukrywał i przedstawienie mu zarzutów przed upływem podstawowego terminu przedawnienia było możliwe. Sąd pierwszej instancji zgodził się z argumentacją obrońcy i umorzył postępowanie. Prokurator zaskarżył wyrok na niekorzyść oskarżonego zarzucając obrazę przepisów prawa materialnego innego niż kwalifikacja prawna polegającego na przyjęciu, że nastąpiło przedawnienie karalności czynu.…

Read more

młotek

Wyrokiem z dnia 21 marca 2023 roku w sprawie sygn. VII K 246/21 Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu uniewinnił Klienta Kancelarii, któremu zarzucano udział w „karuzeli” VAT i przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego z art. 76 § 2 kks w zw. z art. 62 § 2 kks w zw. z art. 6 § 2 kks, art. 9 § 3 i 7 § 1 kks.Postępowanie było jednym z najdłuższych jakie do tej pory prowadziłem jako obrońca – niespełna 5 lat od przedstawienia zarzutów do wyroku w pierwszej instancji, ale najważniejsze, że wszystko zakończyło się jak w amerykańskich filmach – „happy endem”.Jak to podsumował Klient – „Wróciłem z dalekiej podróży”.

młotek

Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2022 roku w sprawie sygn. XVI K 29/22 Sąd Rejonowy w Częstochowie uniewinnił Klienta Kancelarii od zarzutu popełnienie przestępstwa skarbowego z art. 56 § 2 kks. Po apelacji złożonej przez oskarżyciela wyrokiem z dnia 6 grudnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie w sprawie sygn. VII Ka 795/22 utrzymał w mocy uniewinniający wyrok Sądu Rejonowego.   Klientowi Kancelarii zarzucono udział w karuzeli VAT i oskarżono o popełnienie przestępstw skarbowych z art. 56§2 kks i 61 § 2 kks. Pierwotnie Sąd Rejonowy na wniosek obrońcy umorzył postępowanie z uwagi na oczywisty brak faktycznych podstaw oskarżenia oraz przedawnienie karalności.Na skutek zażalenia wniesionego przez oskarżyciela Sąd Okręgowy uchylił zaskarżone postanowienie w części dotyczącej przestępstwa z art. 56 § 2 kks i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, stojąc na stanowisku, iż umorzenie jest przedwczesne bowiem w sprawie należy przeprowadzić postępowanie dowodowe. Sąd Rejonowy rozpoznając sprawę ponownie, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego…

Read more

młotek

Co to jest nakaz karny. Jeżeli otrzymaliśmy zawiadomienie, że w naszej sprawie został skierowany do sądu akt oskarżenia postępowanie przed sądem może potoczyć się dwojak – albo będzie rozstrzygnięte na zasadach ogólnych albo w sprawie zostanie wydany wyrok nakazowy. Przepis art. 500 § 1 k.p.k. mówi, iż : W sprawach, w których prowadzono dochodzenie, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, sąd może w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny wydać wyrok nakazowy. Przekładając to z „prawniczego” na polski – w sprawach, które sąd uzna za oczywiste i w których nie musi wymierzać kary surowszej niż kara ograniczenia wolności lub kara grzywny, sprawa może zakończyć się wydaniem przez sąd wyroku nakazowego. Specyfika takiego rozstrzygnięcia jest jeszcze taka, że rozstrzygniecie zostaje wydane bez udziału stron (art. 500 § 4 k.p.k.), czyli o tym, że wyrok nakazowy został wydany dowiadujemy się dopiero…

Read more

książki

W ostatnich dniach głośno było o historii z Bartoszyc gdzie w listopadzie ubiegłego roku dwie panie z urzędu skarbowego chciały ukarać mechanika samochodowego mandatem. Według wersji przedstawianej w mediach do warsztatu samochodowego, który zakończył już w tym dniu pracę podjechały dwie panie prosząc o wymianę żarówki. Właściciel warsztatu poinformował je, że już sporządził dzienny raport na kasie fiskalnej i z tego powodu nie może już prowadzić żadnej sprzedaży. Jednak namowom pań tłumaczących, że jadą w długą drogę uległ pracownik warsztatu, który zamontował własną żarówkę za co poprosił o zapłatę 10 zł.Wtedy „biedne” kobiety wyjęły legitymacje służbowe i okazało się, że są urzędniczkami skarbówki, cała sytuacja była prowokacją, a uczynnemu pracownikowi grozi mandat w kwocie 500,- zł. Do wersji wydarzeń przedstawianej w mediach podchodzę z dużą ostrożnością bo z własnego doświadczenia wiem, że tzw. „prawda ekranu” niekoniecznie musi pokrywać się z tym co wynika z akt sprawy. Po pierwsze wiadomo, iż…

Read more

młotek

Jak wiadomo ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary w praktyce jest martwym przepisem. Postępowania wszczynane są nader wstrzemięźliwie, liczba spraw przekazanych do sądu jest znikoma (w 2015 r. do sądów wpłynęło zaledwie 14 spraw), a wymierzane kary stosunkowo niskie. Najwyraźniej Ministerstwo Sprawiedliwości, realizując wcześniejsze zapowiedzi, postanowiło zmienić ten stan rzeczy i reanimować ustawę. W ubiegłym tygodniu ogłoszono projekt ustawy z dnia 25 maja 2018 r., o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. W zamierzeniu Ministerstwa zmiany mają zwiększyć efektywność regulacji odnoszących się do odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Celowi temu mają służyć dwie zasadnicze zmiany. Po pierwsze zostanie zmieniony  zapis dotyczący uzależnienia możliwości wszczęcia postępowania przeciwko podmiotowi zbiorowemu od prawomocnego zakończenia postępowania karnego lub karnego skarbowego prowadzonego przeciwko osobie fizycznej działającej w imieniu lub w interesie podmiotu zbiorowego, w sposób przesądzający o jej winie. art. 4. Podmiot zbiorowy podlega odpowiedzialności, jeżeli fakt popełnienia czynu zabronionego, wymienionego…

Read more

kalkulator

30 kwietnia minął ostateczny termin składania zeznań rocznych. Jeżeli po powrocie z długiego weekendu znaleźliśmy na biurku niewysłany PIT, to cały nasz dobry nastrój może wyparować w jednej chwili, zwłaszcza jeśli zaczniemy szukać w internecie informacji jaka kara grozi nam za niezłożenie w terminie zeznania. Dlaczego? Otóż autorzy większości artykułów informujących o konsekwencjach nieterminowego złożenia PIT-u nigdy nie wymierzyli żadnego mandatu karnego (ani prawdopodobnie nigdy takiego mandatu nie otrzymali) i ich wiedza jest czysto teoretyczna, przez co przedstawione informacje ograniczają się do wskazania właściwych przepisów z kks i rozpiętości ewentualnych grzywien. W ten sposób najczęściej dowiadujemy się, że zgodnie z treścią art. 56§4 kks podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Dalej możemy się dowiedzieć, że grzywna za wykroczenie skarbowe może być wymierzona mandatem karnym, którego kwota…

Read more

kalkulator

Niezgłoszenie w urzędzie skarbowym umowy kupna samochodu jest wykroczeniem skarbowym, za które grozi kara grzywny. Kary tej możemy uniknąć jeśli skorzystamy z instytucji czynnego żalu. Jeżeli jednak nie będziemy się ściśle stosować do wymogów przewidzianych w art.16 kks, to nasz czynny żal będzie bezskuteczny i nie uchroni nas przed karą. Przysłowiowy przeciętny Kowalski z urzędem skarbowym ma do czynienia najczęściej w dwóch sytuacjach – kiedy rozlicza się ze swoich rocznych dochodów i kiedy składa deklarację PCC-3 dotyczącą kupionego samochodu. Termin składania zeznania rocznego jest powszechnie znany i jeśli zdarzy się, że ktoś go nie dotrzyma, to najczęściej jest to spowodowane roztargnieniem albo problemami z pamięcią, a rzadko niewiedzą. Inaczej rzecz się ma w przypadku deklaracji PCC-3, którą mamy obowiązek złożyć po zakupie samochodu. Ponieważ termin ma dokonanie rejestracji samochodu wynosi 30 dni, to wiele osób jest przekonanych, iż dokładnie tyle samo czasu mają na dokonanie zgłoszenia w urzędzie skarbowym. O tym, iż pozostawali w błędzie najczęściej…

Read more

książki

Jeśli zapłaciliście do urzędu skarbowego zaległy podatek wraz z odsetkami oraz kosztami egzekucyjnymi i wydaje wam się, że możecie już spać spokojnie bo sprawa jest zamknięta, to niestety mam złą informację. Jest wysoce prawdopodobne, że wkrótce sen z powiek skutecznie spędzi wam kolejne wezwanie z urzędu. Osoby, które rzadko doświadczają kontaktu z urzędem skarbowym najczęściej nie wiedzą, że postępowanie podatkowe i postępowanie karne skarbowe, to dwa odrębne postępowania, co prowadzi do mylnego przekonania, iż zapłacenie zaległego podatku wraz z odsetkami definitywnie kończy ich „przygodę” z fiskusem. Wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, kiedy podatnik, któremu postawiono zarzut popełnienia wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego, był szczerze zaskoczony takim obrotem sprawy i  najczęściej padało stwierdzenie – „dlaczego chcecie mnie ukarać jeszcze raz, przecież już zapłaciłem podatek, a do tego karne odsetki i koszty egzekucyjne?”. No więc jak to jest z  tym „podwójnym karaniem”? Jakie są konsekwencje zapłaty podatku po terminie Do zapłaty zaległego podatku jesteśmy zmuszeni wówczas gdy wbrew ciążącemu na nas obowiązkowi nie…

Read more

10/16